ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ ΙΡΙΣ ΣΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗ

Παρακολουθήστε ζωντανά την Τελετή Απονομής των βραβείων ΙΡΙΣ 2019 που διεξάγεται στη Στέγη του Ιδρύματος Ωνάση στην Αθήνα. Η Εβδομάδα Ελληνικού Κινηματογράφου εύχεται καλή επιτυχία σε όλους τους υποψήφιους. 

Παρακολουθείτε το Livestream από την τηλεόραση του ALPHA TV.

Στην παρουσίαση ο Γεράσιμος Σκιαδαρέσης και η Μπέσυ Μάλφα.

Όλες οι υποψηφιότητες και οι νικητές των Βραβείων ΙΡΙΣ 2019

Βραβείο Ειδικών Εφέ 
 “1968”: Γιάννης Γεωργαρίου, Αλέξης Παράσχος
“Chinatown – Τα τρία καταφύγια”: Αφοί Αλαχούζοι, Αντώνης Κοτζιάς, Ανθή Τσιρούκη, YAFKA
“Holy Boom”: Αντώνης Κοτζιάς, YAFKA

Βραβείο Μακιγιάζ 
“Ελεύθερο Θέμα”: Κατερίνα Βαρθαλίτου, Εύη Ζαφειροπούλου, Sanja Zecevic Markovic
“Η Δουλειά της”: Κυριακή Μελίδου
“Οίκτος”: Εύη Ζαφειροπούλου

Βραβείο Ήχου
“1968”: Δημήτρης Αθανασόπουλος, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμπομπιώτης
“Ακίνητο Ποτάμι”: Γιάννης Σκανδάμης
“Ελεύθερο Θέμα”: Νίκος Παπαδημητρίου, Χρήστος Γούσιος, Κώστας Βαρυμποπιώτης, Philippe Henry
“Οίκτος”: Στέφανος Ευθυμίου, Λέανδρος Ντούνης

Βραβείο Ενδυματολογίας

“1968”: Δάφνη Κολυβά, Εβελίνα Δαρζέντα
“Ακίνητο Ποτάμι”: Κάτια Γκουλιώνη, Ieva Kupcane, Ilze Kasa, Ilze Negribe
“Ελεύθερο Θέμα”: Τριάδα Παπαδάκη

Βραβείο Σκηνογραφίας
“Ακίνητο Ποτάμι”: Laura Dislere
“Ελεύθερο Θέμα”: Αντώνης Δαγκλίδης
“The Waiter”: Κώστας Παππάς

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής
“Ακίνητο Ποτάμι”: COTI K (Κυριάκος Κωνσταντίνου)
“Ελεύθερο Θέμα”: Χρήστος Δεληγιάννης
“The Waiter”: COTI K

Βραβείο Μοντάζ
“Ελεύθερο Θέμα”: Χρήστος Γιαννακόπουλος
“Οίκτος”: Γιάννης Χαλκιαδάκης
“Obscuro Barroco”: Γιώργος Λαμπρινός
“The Waiter”: Γιώργος Μαυροψαρίδης, Ιωάννα Πογιαντζή

Βραβείο Φωτογραφίας
“Ακίνητο Ποτάμι”: Simon Beaufils
“Ελεύθερο Θέμα”: Ηλίας Κωνσταντακόπουλος, Ηλίας Αδάμης
“The Waiter”: Γιώργος Καρβέλας

Βραβείο Β΄ Γυναικείου Ρόλου
“Ακίνητο Ποτάμι”: Indra Burkovska
“Η Δουλειά της”: Μαρία Φιλίνη
“Chinatown – Τα τρία καταφύγια”: Θέμις Μπαζάκα

Βραβείο Β΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
“Οίκτος”: Μάκης Παπαδημητρίου
“Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ”: Fatih Al (Φάτι Αλ)
“The Waiter”: Γιάννης Στάνκογλου

Βραβείο Α΄ Γυναικείου Ρόλου
Υποψήφιες:
“Ελεύθερο Θέμα”: Θεοδώρα Τζήμου
“Η Δουλειά της”: Μαρίσσα Τριανταφυλλίδου
“Παύση”: Στέλα Φυρογένη

Βραβείο Α΄ Ανδρικού Ρόλου
Υποψήφιοι:
“Οίκτος”: Γιάννης Δρακόπουλος
“Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ”: Αδάμ Βουσδούκος
“The Waiter”: Άρης Σερβετάλης

Βραβείο Σεναρίου
“Ακίνητο Ποτάμι”: Άγγελος Φραντζής, Σπύρος Κρίμπαλης
“Η Δουλειά της”: Κατερίνα Κλειτσιώτη, Νίκος Labot
“Οίκτος”: Ευθύμης Φιλίππου, Μπάμπης Μακρίδης
“Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ”: Μάριος Πιπερίδης

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη
“Η Δουλειά της”: Νίκος Labot
“Παύση”: Τώνια Μισιαλή
“Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ”: Μάριος Πιπερίδης,
“Holy Boom”: Μαρία Λάφη

Βραβείο Σκηνοθεσίας
“1968”: Τάσος Μπουλμέτης
“Ακίνητο Ποτάμι”: Άγγελος Φραντζής
“Οίκτος”: Μπάμπης Μακρίδης

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ) 
” Θραύσματα”: Μαριάννα Οικονόμου
“Τέταρτος τοίχος”: Δημήτρης Γκότσης
“Melan*cholia”: Αριάδνη Κουτσαύτη

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους 
“Άβανος”: Παναγιώτης Χαραμής
“Βουρβουρού”: Καρίνα Λογοθέτη
“Έκτορας Μάλο – Η τελευταία μέρα της χρονιάς”: Ζακλίν Λέντζου
“Η σιγή των ψαριών όταν πεθαίνουν”: Βασίλης Κεκάτος
“Λεωφόρος Πατησίων”: Θανάσης Νεοφώτιστος

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Τεκμηρίωσης (Ντοκιμαντέρ)
“Ευτυχισμένοι Πρίγκιπες”: Αργύρης Παπαδημητρόπουλος, Πάνος Δεληγιάννης, Στέλιος Κοτιώνης, Ernst Fassbender
“Κωστής Παπαγιώργης, ο πιο γλυκός μισάνθρωπος”: Ελένη Κοσσυφίδου, Ελένη Αλεξανδράκη
“Obscuro Barroco”: Ρέα Αποστολίδη, Γιούρι Αβέρωφ, Ευαγγελία Κρανιώτη

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας
“1968”: Μάκης Αγγελόπουλος, Τάσος Μπουλμέτης
“Ακίνητο Ποτάμι”: Κωνσταντίνος Κοντοβράκης, Γιώργος Καρναβάς, Άγγελος Φραντζής
“Ελεύθερο Θέμα”: Θάνος Αναστόπουλος, Στέλλα Θεοδωράκη, Guillaum De Seille
“Η Δουλειά της”: Μαρία Δρανδάκη, Julie Paratian
“Οίκτος”: Αμάντα Λιβανού, Χρήστος Β. Κωνσταντακόπουλος
“Φυγαδεύοντας τον Χέντριξ”: Μάριος Πιπερίδης, Θανάσης Καραθάνος, Κώστας Λαμπρόπουλος.